Franciszkanki Misjonarki Maryi
MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA
Prowincja Europy Środkowej i Wschodniej

"Emaus" - piękny czas… na zewnątrz i w nas...

Jeszcze nie tak dawno wchodziłyśmy w życie zakonne odkrywając, że bycie misjonarką to powołanie:
do radości, do oddania, do pełni.

To powołanie, które rodzi się z wezwania Bożego, z osobistego doświadczenia ogromnej MIŁOŚCI, którą obdarza nas Bóg.
…i tak, jak za pstryknięciem jednego palca, minęło 10 lat, podczas których pozwalałyśmy Bogu czynić swoje dzieło w naszym życiu;

W dniach 16-19 lipca br. uczestniczyłam w Akademii Profesjonalnego Katechety 2018 w WSD Warszawa-Tarchomin. Warsztaty organizowało Stowarzyszenie Pedagogów NATAN z Lublina.
Czego dotyczy Akademia? Rozwija umiejętności podczas mini-warsztatów, pomaga dzielić się doświadczeniami edukacyjnymi, zachęca i uczy poznawania nowoczesnych narzędzi, tworzenia pomocy multimedialnych. Dodatkowo można poznać katechetów z Pasją uczenia, dawania świadectwa  z całej Polski poza warsztatami łączy nas wspólna modlitwa i odpoczynek. Program podzielony został na katechezę dzieci i katechezę młodzieży. Każdy mógł zatrzymać się przy interesujących tematach wykładów, warsztatów.

W dniach 26-.6.2018-30.06.2018 na Świętej Górze w Gostyniu miało miejsce spotkanie młodzieży z diecezji poznańskiej oraz młodzieży z parafii filipińskich na PARADISO 2018.

Z naszej parafii z Radomia była delegacja 10 osobowej młodzieży wraz z ks. Karolem Warchołem OCr oraz s. Beatą Karwowską, fmm i s. Ewą Kukiełką, fmm. Program intensywny rozpoczynał się o godz. 8.30 modlitwą jutrzni a po śniadaniu konferencja z zaproszonym księdzem biskupem oraz świadectwo gościa.

Dzień 3.07.2018 roku – w naszym domu zakonnym w Lublinie był dniem wielkiej radości i dziękczynienia Panu Bogu za dar powołania. W tym dniu miały miejsce obłóczyny 4 postulantek: Any ze Słowenii, Anastazji z Rosji, Lidii i Kingi z Polski. Otrzymały strój zakonny i konstytucje FMM rozpoczynając równocześnie nowy okres swej zakonnej formacji, zwany nowicjatem. Jest to szczególny moment w życiu każdej Siostry.

W dniach od 23 czerwca do 1 lipca 2018r. odbyła się Kapituła Prowincjalna Prowincji Europy Środkowej i Wschodniej w naszym domu zakonnym, w Łabuniach, której tematem było: „W drodze… z Maryją ”.
Brało w niej udział 48 sióstr z ośmiu krajów Prowincji, z ośmiu narodowości, jak również siostry, które są bezpośrednio zaangażowane w obsługę Kapituły.
„Kapituła Prowincjalna jest organem wyrażającym kolegialność prowincji w celu refleksji, dzielenia, ewaluacji i decyzji, które do niej – zgodnie z Konstytucjami - należą”. (z Konstytucji FMM).

„W ślad za Chrystusem, za łaską Ducha Świętego…oddaję się bez reszty Bogu Ojcu na wzór Maryi i świętego Franciszka..” (Z formuły profesji zakonnej FMM)

KOCHANI!

Dzielimy się z Wami naszą wielką radością: w sobotę 16 czerwca 2018r. w naszym domu zakonnym w Łabuniach k. Zamościa dwie siostry nowicjuszki, pragnąc oddać się Panu Bogu na wyłączną służbę, złożyło swoje PIERWSZE ŚLUBY ZAKONNE czystości, ubóstwa i posłuszeństwa na trzy lata.

W ramach poznawania środowiska w którym żyjemy - jak nas zaprasza przeżywany w Prowincji proces restrukturyzacji - dwie siostry ze wspólnoty zamojskiej brały udział w IV Marszu dla Życia i Rodziny pod hasłem: „POLSKA RODZINĄ SILNA”. Marsz, w którym wzięło udział kilkaset osób, został zorganizowany przez Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Duszpasterstwo Rodzin i Caritas w Zamościu.

To już XXII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich. Wzięło w nich udział ponad 100 tys. uczestników z Polski i z zagranicy. Tematem wiodącym spotkania było słowo JESTEM w trzech odsłonach:

Część I JESTEM – jak patrzy na mnie Jezus

Część II JESTEM – prawdziwe spojrzenie na siebie i innych

Część III JESTEM – nowe narodziny

Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie. (Dz 1,14a)

Jak Apostołowie wraz z Maryją trwali na modlitwie przed zesłaniem Ducha Świętego, tak różne wspólnoty parafialne modliły się w naszym kościele w Kietrzu.

S. Maryla i post. Kinga, które prowadzą w parafii scholkę chciały, by dzieci przyjechały kiedyś do nas do domu i zaśpiewały siostrom. Potem ktoś dorzucił, że może zaprosić też sąsiadów, bo przecież zawsze czujemy, że chcemy ich bliżej poznać i mieć z nimi lepsze relacje. Oczywiście, jak się spotkać, to tylko przy kawie. Pomysł był na maj, więc jasne, że zaśpiewamy też przy naszej ogrodowej figurce Litanię Loretańską. Następne pomysły zaczęły się sypać jeden po drugim: tańce integracyjne… zabawy z dziećmi z chustą klanzy… przeciąganie liny: rodzice – dzieci… malowanie kredą po naszym parkingu… kącik z książką („weź, przeczytaj, podaj dalej”)… FOTOBUDKA… popcorn dla dzieci…

Kochani, z radością informujemy, że w dniach od 23 czerwca do 1 lipca 2018 r. w naszym domu w Łabuniach będzie miała miejsce Kapituła Prowincjalna Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi Prowincji Europy Środkowej i Wschodniej, której tematem będzie:

„W drodze…z Maryją.”

Dlatego bardzo prosimy o Waszą modlitwę za Kapitułę i siostry uczestniczące w tym wydarzeniu, aby były otwarte na działanie Ducha Świętego. - Dziękujemy!