Zgromadzenie Sióstr
Franciszkanek Misjonarek Maryi
Prowincja Europy Środkowej i Wschodniej

Wolontariat "Odzyskać Młodość" - Lublin

W ostatnich miesiącach wokół nas jak również w świecie dokonały się zmiany, których nawet trudno by było sobie wcześniej wyobrazić. Nagle to co do tej pory było dla nas tak "normalne i oczywiste" raptownie stało się "inne". Każdy człowiek i społeczeństwo musiało odnaleźć swoje drogi codzienności, aby kontynuować życie. Było i jest to również wyzwanie dla nas i całego Kościoła. W naszych Konstytucjach czytamy: "Bóg stawia nam wymagania poprzez znaki czasu; dlatego jesteśmy uważne na potrzeby zmieniającego się świata, na wezwania i pilne potrzeby Kościoła powszechnego i lokalnego, aby odpowiedzieć na nie zgodnie z naszym charyzmatem."

 

CS 37 Papież Franciszek mówiąc o obecnej sytuacji zachęca nas: "Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa, pandemią modlitwy, współczucia, czułości. Trwajmy zjednoczeni. Sprawmy, aby osoby najbardziej samotne i najbardziej doświadczone odczuły naszą bliskość." Właśnie dlatego Wolontariat "Odzyskać Młodość", który organizuje spotkania z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłęgokiem zaczął szukać nowych form spotkań, zajęć i modlitwy. Zaraz po podjętej przez dyrekcje decyzji o całkowitym ograniczeniu wszystkich wizyt w Ośrodku (również dla rodziny wychowanek), jak również zakaz wyjazdu dziewcząt z Ośrodka, poprosiliśmy o możliwość kontynuowania naszych spotkań w formie online. Nasza prośba spotkała się z bardzo pozytywną odpowiedzią dyrekcji, jak również gotowością zaangażowania się wychowawców Ośrodka i radością dziewcząt.

Na bazie dotychczasowych spotkań z wychowankami,  miedzy innymi dotyczących sposobu planowania swojej przyszłości, dokonywania właściwych wyborów, kształtowanie postaw opartych na kryteriach chrześcijański, Wolontariat zaproponował cykl spotkań opartych na rozważaniu o "Nadziei w naszym życiu i budowaniu postaw, które pomagają nam zaufać drugiemu człowiekowi i Bogu". Materiał jest przygotowywany przez studentów i nasze postulantki FMM i przesyłany do Ośrodka. W pakiecie znajdują się:

  • Filmiki nagrane na określony temat refleksji.
  • Propozycja pracy w grupie.
  • Filmiki z propozycjami gier zespołowych.
  • Materiały pomagające w codziennej modlitwie.
  • Propozycja, aby każda grupa przygotowała coś specjalnego np. scenkę, choreografię, piosenkę itp. na nasze ponowne spotkanie w Ośrodku, jak tylko to będzie możliwe.

Chociaż nasze spotkania odbywają się online, ale są napełnione radością, wzajemnym dzieleniem się i zaangażowaniem. Co tygodniowe spotkania są animowane filmikami i prowadzone przez 3 Wychowawców pracujących w Ośrodku i online z s. Bożeną fmm. Po obejrzeniu kilku filmików dzielimy się w grupach tym co dla każdej jest istotne? ważne? może czasami trudne? Następnie jest czas refleksji osobistej, która rozciąga się na cały następny tydzień, aż do przyszłego spotkania. Kończymy spotkanie wspólną modlitwą w Kaplicy, która znajduje się na terenie Ośrodka. Jak mówił Święty Augustyn: "Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu."

Gry zespołowe są wykorzystywane wciągu tygodnia i bardzo często dziewczęta podczas spotkania online dzielą się uzyskanymi wynikami. W trakcie spotkań wyłoniła się jeszcze inna potrzeba, którą dziewczęta manifestowały, możliwość indywidualnego podzielenia się tym czym żyją a co nie zawsze można powiedzieć w grupie. Odpowiedzią była możliwość pisania na Messenger. Wychowawcy utworzyli listę możliwych dni i godzin gdzie dziewczęta zapisują się i każda ma określony czas na spotkanie. Często po krótkim dzieleniu się, piszemy dłuższy list do dziewczyny, w którym można więcej powiedzieć na zagadnienie przez nią poruszone.  Jest to również dobra forma, aby pomoc im przeżyć ten czas całkowitej izolacji.

Mamy nadzieję, że choć w taki sposób możemy tak po prostu KOCHAĆ i SŁUŻYĆ tym, których BÓG postawił na naszej drodze w danym momencie życia, aby osoby najbardziej samotne i najbardziej doświadczone odczuły naszą bliskość.

s. Bożena Noga fmm
Lublin