Zgromadzenie Sióstr
Franciszkanek Misjonarek Maryi
Prowincja Europy Środkowej i Wschodniej

W zespole pałacowo-parkowym Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi znajduje się Izba Pamięci bł. Stanisława Kostki Starowiejskiego. Barokowy pałac Zamoyskich - z połowy XVIII wieku – otoczony jest parkiem. Spacerując jego ścieżkami, wzdłuż Drogi Krzyżowej dochodzi się do cmentarza powstałego na planie koła. Na cmentarzu tym znajdują się groby Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, groby rodziny Szeptyckich a także mogiła z prochami błogosławionego Stanisława Kostki Starowieyskiego.

Stanisław Kostka Starowieyski (ur. 1895 w Ustrobnej, zm. 1941 w Dachau) - działacz kościelny, społeczny i charytatywny, więzień i ofiara obozu koncentracyjnego w Dachau.

Zmarł w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną 13 kwietnia 1941. Urna z jego prochami została przesłana rodzinie przez władze obozu, po czym pochowana na cmentarzu w Łabuniach.

Papież Jan Paweł II beatyfikował go 13 czerwca 1999 w Warszawie w grupie 108 błogosławionych męczenników. Jest jednym z patronów Akcji Katolickiej.

Izbę Pamięci można zwiedzać cały rok, najlepiej w godzinach 10.00 – 15.00,  po uprzednim skontaktowaniu się z Siostrami. Zapraszamy.

Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi

Parkowa 33
22-437 ŁABUNIE
Tel. 84 611 30 52
515 897 100
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W okolicach Łabuń warte zobaczenia:

https://www.facebook.com/ekomuzeum/

 

Zostało otwarte w 2001r. w celu animacji misyjnej i prezentacji świadectwa zaangażowania misyjnego sióstr FMM pochodzących z 79 narodów i pełniących swą misję w 74 krajach świata. Gromadzi przedmioty codziennego użytku i kultu: ubiory, biżuterię, broń, oraz faunę i florę. Pokazy multimedialne pozwalają docenić bogactwo kultur, tradycji, otworzyć się na powszechność i "niezmierzone horyzonty misji". Muzeum daje możliwość spotkania z ludźmi, którzy dziełu ewangelizacji poświęcili całe swoje życie. Jest doskonałym miejscem na zorganizowanie katechezy misyjnej, lekcji geografii czy sztuki.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji zarówno osoby prywatne, jak i zorganizowane grupy (towarzyszy s. Aniela Pastuszak, wieloletnia misjonarka z Senegalu - po wcześniejszym uzgodnieniu terminu zwiedzania ekspozycji).

KONTAKT:

FRANCISZKANKI MISJONARKI MARYI
ul. Nałęczowska 241, 20-831 LUBLIN
tel. 081 502 08 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.