Zgromadzenie Sióstr
Franciszkanek Misjonarek Maryi
Prowincja Europy Środkowej i Wschodniej

To już XXII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich. Wzięło w nich udział ponad 100 tys. uczestników z Polski i z zagranicy. Tematem wiodącym spotkania było słowo JESTEM w trzech odsłonach:

Część I JESTEM ? jak patrzy na mnie Jezus

Część II JESTEM ? prawdziwe spojrzenie na siebie i innych

Część III JESTEM ? nowe narodziny

Przez cały dzień do naszej dyspozycji był Pan Jezus wystawiony w Najświętszym Sakramencie w Namiocie Adoracji. Towarzyszyły Mu relikwie polskich Świętych, wśród nich św. Jana Pawła II, św. Wojciecha, św. Faustyny i wielu innych. Namiot nie mógł pomieścić ludzi przychodzących na adorację, co cieszyło serce i duszę. Także ci, którzy pragnęli zanurzyć się w oceanie Bożego Miłosierdzia, mieli sposobność spotkać się z miłosiernym Ojcem w sakramencie pokuty. Księża byli dyspozycyjni w tej posłudze i hojnie dawali swój czas penitentom.

Pośród wielu treści i obrazów najbardziej dotknęły mnie słowa z kazania abp. Grzegorza Rysia, które można odnieść do I części: jak patrzy na mnie Jezus. Parafrazuję jego słowa: ?Chrystus chce, żebyś stanął w środku Kościoła. On nas tu zwołuje, by powiedzieć Jestem dla ciebie, Jestem przy tobie, Jestem skupiony na tobie, który doświadczasz ograniczeń, jesteś głodny, chory? Jezus patrzy na ciebie i widzi twoje życie, patrzy w twoją duszę i chce ją ocalić. Widzi twoje marzenia, nadzieje, zmagania. Widzi, bo PATRZY SERCEM. ON chce, żebyś ŻYŁ!? Wybrzmiało otwarte pytanie ?Gdzie się podzieje człowiek słaby chory, kiedy zabraknie w Kościele ludzi, którzy patrzą sercem? Tylko człowiek, którego uzdrowienie przez Jezusa dokonało się na poziomie serca i mentalności, będzie mógł wyciągnąć rękę, by się dzielić, dawać, wesprzeć, nakarmić ?Wyciągnie rękę w geście miłości, jak Jezus. Będzie to prawdziwe spojrzenie na siebie i innych, ponieważ odzwierciedli na sobie obraz Boga, który stworzył nas na Swoje podobieństwo.

Na Spotkaniu Młodych w roku jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę nie zabrakło lekcji patriotyzmu. W darze od Pana Prezydenta wszyscy uczestnicy otrzymali biało - czerwone flagi, które podczas spotkania z Prezydentem Andrzejem Dudą były eksponowane i do których nawiązał w swoim przemówieniu. ?Jestem i dziękuję Wam za to, że Wy jesteście. Polska młodzież jest razem. Tworzy i buduje wspólnotę. Nad waszymi głowami powiewają sztandary. Dziękuję, że przyjęliście ten dar biało - czerwonej flagi. Zabierzcie je ze sobą do domu, miejcie je, szanujcie. Proszę, byście je używali, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty dla Was, dla naszej Ojczyzny, naszej historii i ważne momenty dla naszej tożsamości, a także w tych chwilach, kiedy się modlimy. Proszę Was o szacunek do biało ? czerwonej flagi. Nasi przodkowie za te biało ? czerwone barwy przelewali krew, za to że, można je było nosić i przy domu wywiesić?.

Zwieńczeniem tego spotkania i tworzenia wielkiej Wspólnoty zgromadzonej wokół Jezusa był odczytany uroczysty Akt Wyboru Chrystusa, a po nim przejście przez Bramę III Tysiąclecia.

WYBÓR CHRYSTUSA:

Panie Jezu Chryste!

Ciebie wybieram jako mojego Pana i za Apostołem Piotrem powtarzam:

TY jesteś Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel!

Tobie oddaję moją przeszłość

Dzień dzisiejszy i przyszłość

Oraz całą moją wieczność.

Ty jesteś moją Prawdą!

Ty jesteś moją Drogą

Moim Życiem i moją Miłością!

Teraz i na wieki. Amen.

s. Edyta Siodłowska, fmm