Franciszkanki Misjonarki Maryi
MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA
Prowincja Europy Środkowej i Wschodniej

W naszym domu w Łabuniach odbyły się w dniach 6-8 XII. rekolekcje dla młodzieży 13-15 lat < BĄDŹ I SŁUCHAJ >. Prowadził ks. Karol Jędruszczak. Grupa młodych, prawie 70 osób od piątku wieczorem do dzisiejszego popołudnia BYŁA I SŁUCHAŁA :)
Modlitwa, rozmowy, dzielenia, świadectwa, wspólne zabawy i nabożeństwa tworzyły z nas i w nas wspólnotę, która chce się uczyć modlitwy - prawdziwej relacji z Bogiem. Dzięki niech będą Bogu i wszystkim co się do tego przyczynili.

TAK – właśnie tak brzmi temat rekolekcji dla licealistów, które odbyły się w Łabuniach w ostatni andrzejkowy weekend. Był to czas przełomowy – końcówka roku liturgicznego i początek Adwentu. A więc czas wyjątkowy pod różnymi względami. Prowadzącym był o. Jan Wlazły – Oblat Maryi Niepokalanej. Okazało się, że oblacki charyzmat jest bardzo podobny do naszego - Franciszkanek Misjonarek Maryi, więc prowadził nas ten sam Duch Jedności.

Oto parę zdjęć z rekolekcji, które poprowadził dla studentów i pracujących ks. Marek Dziewiecki.

„Powołani do człowieczeństwa i świętości”- oto temat. Zobaczcie sami.

Na kolejne rekolekcje zapraszamy już w Adwencie: 13- 15 grudnia!

„Bo On taki był, a moja misja to być takim jak On " - tak brzmi temat rekolekcji dla licealistów, które odbyły się w naszym domu  w Łabuniach w październiku 2019r. Prowadził je znany misjonarz z Angoli - Werbista - o. Henryk Ślusarczyk.

Październik – Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny dla naszego domu w Łabuniach od początku był bogaty w różne wydarzenia, a szczególnie dla ludzi młodych wiekiem, ale też młodych duchem:).

Już długo wcześniej przed tym terminem rekolekcji, zaraz po ukazaniu się plakatu z tematem: „Wiem komu zaufałem” i nazwiskiem prowadzącego – ks. Tomek Źwiernik, lista uczestników szybko zapełniła się. Z różnych względów tym razem zaproszenie było skierowane do młodzieży z  poszerzonym kryterium wiekowym 13 -19 lat. Początkowo rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania i trzeba było szukać nowych możliwości gdzie i jak przyjąć tyle młodzieży…To wielka radość i nadzieja, że tyle młodych ludzi chce słuchać Słowa, poznawać i spotykać Boga i drugiego człowieka, ale też wymaga wiele wysiłku przygotowań. Na końcu cześć osób zrezygnowało i mogłyśmy przyjąć wszystkich.

W marcu 2019 r. odbyły się w naszym domu w Łabuniach rekolekcje dla 13-15–latków. Rozpiętość wieku troszkę się rozszerzyła – z różnych względów przyjechali młodsi i starsi…Zebrała się duża grupa – ponad 80 osób. Dom poszerzał jak mógł swoje mury, ale i tak  nie mogliśmy przyjąć wszystkich co chcieli i wiele osób z rezerwowej listy musi czekać do maja.

Rozpoczęty Wielki Post sprzyjał rozmodleniu i pogłębieniu tematu, który choć trudny dotykał życia każdego uczestnika.

SNY JÓZEFA - Warsztaty teatralne w Łabuniach u sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.

W czasie ferii zimowych, od 10-16 lutego wraz z młodzieżą przygotowaliśmy spektakl o Józefie Egipskim. Był to czas spotkań, modlitwy, ciężkiej pracy, ale też dobrej zabawy. W przeddzień premiery wystąpiliśmy dla sióstr wspólnoty i zaproszonych gości. Emocji było sporo :) Ostatni dzień- premiera w dwóch zamojskich więzieniach. Największą nagrodą dla nas wszystkich były łzy wzruszenia w oczach wieloletnich osadzonych. Scenariusz poruszał temat przebaczenia i dotykał serc wszystkich, a najbardziej młodych aktorów. Jesteśmy wdzięczni Bogu za ten czas łaski i wszystkim, którzy się przyczynili do tej  cudownej przygody z teatrem :)

Cześć

Piszę to świadectwo anonimowo choć wiem, że moi znajomi z rekolekcji gimnazjalnych i siostry, które to czytają dobrze mnie znają. Byłam w Łabuniach niejednokrotnie. Choć na pozór jestem dość odważna to tylko pozory to dalej tkwi we mnie lęk do tego co powiedzą inni.

Przez rekolekcje moje życie duchowe zmieniło się o 180 stopni. Dosłownie. Kiedyś myślałam, że Boga nie ma i w sumie to nie ma sensownych dowodów na Jego istnienie.

Ten czas przygotował i zaplanował dla mnie Pan!

Mały wróbelek dopiero się obudził, wyjrzał z gniazdka i ze strachem spojrzał w dół. Piętnaście metrów do ziemi. Był przerażony. Za chwilę wrócili jego rodzice z jedzeniem. Kiedy wszyscy się posilili mały wróbelek zapytał: Tato, czemu nie możemy przenieść gniazda gdzieś niżej, na ziemię?

- To jest niebezpieczne. Odpowiedział tata wróbelek.

W okresie poświątecznym, gdy dni są wolne od szkoły i większość młodych nudzi się w domu;) Łabunie ożywiły się grupą młodych, odważnych ludzi, którzy zdecydowali się spędzić ten czas sylwestrowy z siostrami i jeszcze zrobić coś w kierunku ewangelizacji. Nie wszyscy byli świadomi, co ich czeka i większość z nich przyjechała z pytaniem: co to będzie za ewangelizacja ? czy nie ryzykuję zbyt wiele?…Także i my, siostry, miałyśmy trochę obaw- jak to wypadnie, czy można tym młodym ludziom zaufać?

Tydzień po rekolekcjach dla 13-15–latków tj. od 7 do10 grudnia, przeżywaliśmy rekolekcje licealistów. Zebrała się grupa troszkę mniej liczna, ale spora - 50 osobowa. Temat brzmiał wdzięcznie – wdzięczność. Prowadzący ks. Henryk Ślusarczyk – werbista, znany i lubiany, z dobrym słowem i mocnym świadectwem swojego życia.

30 listopada, w andrzejkowy weekend rozpoczęliśmy w Łabuniach rekolekcje dla młodzieży 13-15 lat. Były to jednocześnie rekolekcje adwentowe, bo nimi rozpoczęliśmy Adwent 2018. Młodzi zapisywali się chętnie i licznie, aż trzeba było robić listy rezerwowe. Na końcu, jak zwykle bywa, każdy został przyjęty – grupa ponad 70-osobowa. Prowadzący ks. Karol Tomczak – saletyn z Rzeszowa, wszystkim przypadł do gustu. Pracuje na co dzień z młodymi, więc wiedział jak trafiać do tych młodych serc. Najbardziej poruszał swoim świadectwem przez to, że ciągle z młodymi był.

12-14 października w Łabuniach przeżywaliśmy rekolekcje o MODLITWIE.
Choć zdjęcia nie oddadzą wszystkiego...
Czas stawania w prostocie, taki jak jestem, przed Bogiem, który mnie ukochał.
Czas pytań o codzienność w bliskiej relacji z Jezusem.
Chwile z Nim i z Maryją oczywiście, bo wszak to październik!

W dniach 21-23 września 2018 odbyły się w Łabuniach rekolekcje dla 13-15 latków. Temat : „Chleba z nieba nam trzeba”. Prowadził ks. Maciej Banach - duszpasterz z zamojskiej Katedry. Dotykaliśmy tematu Eucharystii z różnych stron, ale i tak nie dało się wyczerpać i odkryć do końca tej Tajemnicy jaką zawiera Eucharystia. Na koniec podczas świadectw, wiele osób mówiło o rozbudzonym pragnieniu pogłębienia tego tematu, by żyć Eucharystią na co dzień. W rekolekcjach wzięło udział ok 50 osób, siostry fmm wspierały na wszystkich frontach - ufamy, że te wspólnie przeżyte chwile będą teraz wydawać piękne i dobre owoce w życiu tych młodych i w życiu całego Kościoła. O to się modlimy i o modlitwę prosimy.

 

W ostatnim czasie nasz dom rekolekcyjny w Łabuniach był wypełniony młodymi ludźmi pełnymi Ducha Świętego. Przyjechali spragnieni Jego Darów, wspólnie wołaliśmy do Pana przez modlitwę, czuwania, śpiewy, dzielenia… i Duch Święty przychodził do każdego na miarę Jego pragnień.