Zgromadzenie Sióstr
Franciszkanek Misjonarek Maryi
Prowincja Europy Środkowej i Wschodniej

Kochane Siostry,

Bardzo serdeczne pozdrowienia z Ghany. Minęło już trochę czasu od mojego ostatniego dzielenia się z wami moim misjonarskim doświadczeniem w Ghanie. Rok przedszkolny rozpoczęłam już w Tamale. Ministerstwo Oświaty w Ghanie było już zmęczone moim częstym byciem u nich w różnych biurach w Tatale, Zabzugu, a nawet w stolicy i zdecydowali się przyjąć mnie na nowo do pracy edukacyjnej. Nie było to takie proste, ale szczęśliwie ta sprawa udała się zakończyć pozytywnie.

Tak więc od września 2013 jestem już w Tamale, tym razem w mieście. Jest to międzynarodowe przedszkole, choć w tej chwili nie ma ani jednego dziecka z poza Ghany, ale dzieci pochodzą z 16 różnych plemion. Mamy 312 dzieci i w tym 9 grup. Każda grupa ma kwalifikowaną nauczycielkę także praca wygląda zupełnie inaczej. Dzieci przychodzą od 7 rano, albo i przed 7, i odchodzą od 12.30 do 16.00. Ja zazwyczaj odchodzę ok. 15.00, albo i później. Za 2 lata przedszkole nasze będzie obchodziło 50-lecie swego istnienia. Powoli będę musiała zacząć przygotowania w tym kierunku. Mamy 2 sprzątaczki i nocnego stróża. Od jutra, czyli 17 kwietnia, mamy przerwę aż do 12 maja, czyli wakacje. Czekam na trochę odpoczynku, bo pogoda dała nam się we znaki w tym roku, kiedy temperatura dochodziła nawet do 45 i więcej. Popadało już kilka razy, czyli jest to znak, że zaczyna się pora deszczowa. Już zaczęliśmy prace w ogrodzie, posiałam ogórki, fasolkę a nawet koperek, który przywiozłam z Polski 2 lata temu. Jak na razie to ładnie powschodziło. We wspólnocie jest nas 6 sióstr i 4 postulantki, które wstąpiły 4 października 2013. Mam z nimi wykłady o Piśmie św. i życiu naszej fmm błogosławionej Assunty.
Poza tym mam z nimi próbę śpiewu w każdy poniedziałek, jestem ekonomką lokalną i odpowiedzialną za zakupy i remonty we wspólnocie. Ostatnio postulantki wyjechały do Południowej Afryki, gdzie 25 marca wstąpiły tam do nowicjatu. Mamy wspólny nowicjat dla 3 prowincji w Afryce w języku angielskim.

Parafia nasza jest pod wezwaniem Piotra i Pawła i jest to typowo młodzieżowa parafia, większość parafian (90 %) to studenci szkol średnich, technikum i szkół policealnych. Msza święta trwa do 3 godzin, cały kościół śpiewa, że aż mury pękają, bo wiadomo, jaki silny głos mają młodzi. Ponad 150 młodych będzie miało chrzest, Pierwszą Komunię św. i bierzmowanie, tu, w Ghanie, tak jest, że więcej ludzi jest chrzczonych, kiedy są dorosłymi. A więc możecie sobie wyobrazić, jak długo to będzie trwało, pewnie potrwa to całą noc.
Większość tutejszych ludzi to Dagombowie, Muzułmanie, natomiast ludność napływowa z powodu pracy w Tamale to chrześcijanie, a więc też katolicy. Tylko niektórzy Dagombowie to chrześcijanie. W naszym przedszkolu większość dzieci pochodzi z rodzin muzułmańskich.
W tym roku obchodzimy 75-lecia naszej obecności i służby wśród ludzi z Ghany, 2 lata temu obchodziliśmy 75-lecie naszej obecności w Liberii, a w tym roku w Ghanie. W Tamale zaplanowaliśmy, że co 2 tygodnie jeździliśmy do różnych parafii, szczególnie tam gdzie nas jeszcze nie znają, i dzieliliśmy się naszym życiem z nimi. 31 maja będzie zakończenie naszego świętowania i w tym dniu 2 siostry będą świętować złoty jubileusz, 1 srebrny i 3 złożą śluby wieczyste. Jeżeli nam się uda kogoś załatwić, by był u nas w domu, to może wszystkie wybierzemy się na te uroczystości.


Kochani, zbliżają się święta Wielkanocne, życzę wam, jak też i sobie, owocnego spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem. Niech to doświadczenie wypełni nasze serca Jego pokojem, radością, męstwem i odwagą w głoszeniu innym i dobru, jakie on czyni w naszym życiu, by inni mogli też doświadczyć jego mocy i miłości. W czasie tych świąt w szczególny sposób będę pamiętać o każdej z was. Zmartwychwstał Pan, Alleluja. Pozdrowienia dla wszystkich. Z modlitwą.

s. Helena Nalepa fmm, Ghana